mid adult business woman working laptop home

Jakie są możliwości przeprowadzenia szkolenia bhp dla pracowników biurowych?

Szkolenia BHP dla pracowników biurowych, znanych także jako pracownicy administracyjno-biurowi, można przeprowadzać w różnych formach. Sposób organizacji zależy od potrzeb firmy oraz preferencji pracowników. Przedstawiamy cztery najczęściej stosowane formy szkoleń BHP dla pracowników biurowych, które pomagają w realizacji tego obowiązku.

1. Szkolenie BHP w trybie stacjonarnym

Szkolenie BHP dla pracowników biurowych w trybie stacjonarnym jest jedną z najpopularniejszych form. Organizacja takiego szkolenia wymaga zebrana grupy pracowników (zwykle 10-15 osób), przygotowania sali szkoleniowej oraz zapewnienia odpowiednich trenerów, którzy mogą specjalizować się np. w ergonomii, ochronie przeciwpożarowej czy ratownictwie medycznym. Szkolenie trwa zazwyczaj 8 godzin lekcyjnych, co odpowiada 6 godzinom zegarowym. Kończy się egzaminem, który może mieć formę testu, ustnego sprawdzianu lub zadania grupowego, w zależności od organizatora szkolenia.

1. Szkolenie BHP e-learning

Szkolenia BHP e-learning to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych kursów stacjonarnych. Są one prowadzone online na platformach edukacyjnych, co pozwala pracownikom na naukę w dowolnym miejscu i czasie. Program szkoleń BHP w formie e-learningu jest interaktywny – zawiera quizy, ćwiczenia i inne elementy, które ułatwiają przyswajanie wiedzy. Dzięki temu pracownicy mogą uczyć się we własnym tempie, przerywać i wracać do kursu wtedy, gdy jest to dla nich najbardziej dogodne. Podobnie jak w przypadku szkoleń stacjonarnych, szkolenie BHP e-learning kończy się egzaminem.

1. Zdalne szkolenie BHP w czasie rzeczywistym

Zdalne szkolenie BHP, prowadzone w czasie rzeczywistym, to forma, która łączy zalety szkoleń stacjonarnych i e-learningowych. Pracownicy uczestniczą w szkoleniu za pomocą komunikatorów takich jak MS Teams czy Zoom, a trener prowadzi zajęcia na żywo, prezentując materiały graficzne i przeprowadzając pokazy. Ten rodzaj szkolenia jest szczególnie wygodny dla firm, które mają rozproszoną strukturę organizacyjną, ponieważ pracownicy mogą brać udział w szkoleniu nawet z domu. Szkolenie zdalne również kończy się egzaminem, którego forma zależy od organizatora.

1. Szkolenie bhp w formie samokształcenia kierowanego na podstawie materiałów edukacyjnych

Czwartą opcją jest samokształcenie kierowane, które polega na samodzielnym zapoznaniu się z dostarczonymi materiałami szkoleniowymi. Czasami ta forma jest uzupełniana krótkim seminarium, jednak często odbywa się bez bezpośredniej interakcji z prowadzącym. Jest to najmniej efektywna forma szkolenia BHP, ponieważ sprowadza się głównie do przeczytania materiałów i zdania egzaminu.

Podsumowanie

Szkolenia BHP dla pracowników biurowych mogą być realizowane na różne sposoby, w zależności od potrzeb i możliwości firmy. Niezależnie od wybranej formy, istotne jest, aby program szkolenia był zgodny z obowiązującymi przepisami i zakończył się egzaminem, na podstawie którego pracownicy otrzymują zaświadczenia o ukończeniu szkolenia. Wybór odpowiedniej metody szkoleniowej powinien uwzględniać specyfikę pracy, preferencje pracowników oraz dostępne zasoby firmy.

2560 1707 Katarzyna Grabowska-Wawrzeniecka