Na czym polega rozliczenie dotacji ZUS? Firmy, które w 2024 roku otrzymały dofinansowanie na poprawę warunków pracy z ZUS są zobowiązane do przesłania sprawozdania z realizacji projektu. Złożenie sprawozdania jest konieczne, aby ZUS wypłacił pozostałe 40% przyznanej kwoty dotacji na inwestycje poprawiające stan BHP i warunki pracy pracowników.
Jeśli napotkaliście Państwo trudności w skompletowaniu dokumentacji i przygotowaniu rozliczenia dotacji ZUS, możecie zwrócić się do nas. Nasi eksperci wesprą Państwa w skompletowaniu dokumentacji, przygotują dokumentację dotyczącą oceny ryzyka zawodowego, wyliczą obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego, pomogą w stworzeniu dokumentów z zakresu BHP i samego sprawozdania. Czynności związane z rozliczeniem projektu ZUS są dość pracochłonne, ponieważ wymagają przygotowania licznych dokumentów z zakresu BHP, zebrania odpowiednich dokumentów od dostawców oraz właściwego przygotowania plików, dlatego warto skorzystać z takiej usługi. Napisz do nas poprzez formularz w zakładce Kontakt, aby otrzymać ofertę na rozliczenie projektu realizowanego z dofinansowaniem ZUS.
Dowiedz się więcej o programie i procedurze uzyskania środków tutaj.
Kilka słów o możliwości uzyskania dofinansowaniu z ZUS na poprawę warunków pracy.
Konkurs w którym przyznawane są środki jest ogłaszany na początku roku, a jego rozstrzygnięcie zajmuje ZUS-owi zwykle kilka miesięcy. Środki są przyznawane na rok kolejny tzn. konkurs ogłoszony w roku 2023 jest realizowany w roku 2024, a ten z 2024 będzie realizowany dopiero w 2025 roku. Dotację wynosi 80% kosztów brutto inwestycji ale nie więcej niż kwoty określone w katalogu ZUS. Oznacza to, że dotacja na niektóre działania jest ograniczona. Na część działań przewidzianych w konkursie można otrzymać nawet 300.000 zł dofinansowania, a inne są ograniczone do np. kwoty 40.000 zł. lub 50.000zł. Kryteria przyznawania środków co roku ulegają zmianie ale są to zwykle niewielkie zmiany.
Środki z ZUS można uzyskać na przykład na:
- wentylację ogólną lub miejscową,
- osłony maszyn,
- środki bezpieczeństwa przy pracach na wysokości,
- filtry,
- filtropochłaniacze,
- urządzenia do odpylania na sucho i na mokro,
- cyklony,
- podesty, specjalistyczne stoły lub fotele dla pacjentów i klientów wykorzystywane w gabinetach, np. medycznych, fizjoterapeutycznych, kosmetycznych, fryzjerskich.
Dotacja ZUS może też być wykorzystana na zakup urządzenia do bezpiecznego przechowywania substancji chemicznych (np. bezpieczne szafy, bezpieczne pojemniki), natrysków ratunkowych, sorbentów, przemysłowych systemów detekcji toksycznych lub wybuchowych gazów, a także ręczne detektory toksycznych gazów, wiatromierze, belki świetlne, sygnalizatory świetlne oraz akustyczno-optyczne sygnalizatory stref występowania zagrożenia, takich jak: strefy ruchu maszyn, miejsca awarii, wykopy, drogi wewnątrzzakładowe, zbiorniki.
Generalnie, dofinansowaniu podlegają działania Dofinansowaniu podlegają działania, które mieszczą się w następujących obszarach technicznych:
- zabezpieczenie instalacji technicznych, maszyn, urządzeń i miejsc pracy;
- urządzenia chroniące przed czynnikami szkodliwymi,
- oświetlenie miejsc i stanowisk pracy oraz ochrona przed promieniowaniem optycznym;
- ochrona przed energią elektryczną i elektrycznością statyczną;
- urządzenia oczyszczające i uzdatniające powietrze, urządzenia mechanicznej wentylacji powietrza;
- sprzęt i urządzenia poprawiające bezpieczeństwo pracy na wysokości, w zagłębieniach i innych strefach pracy;
- sprzęt i urządzenia służące ograniczeniu obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego;
- sprzęt i urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa pracy w przypadku narażenia na czynniki chemiczne i szkodliwe czynniki biologiczne;
- środki ochrony indywidualnej.
W konkursie mogą brać udział projekty, które:
- poprawią bezpieczeństwo pracy,
- zmniejszą zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi oraz
- zredukują niekorzystne oddziaływanie szkodliwych czynników w pracy.
Warunki udziału w konkursie
Do konkursu może przystąpić płatnik składek, który spełnia łącznie następujące warunki:
- nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne;
- nie zalega z opłacaniem podatków;
- nie znajduje się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem;
- nie ubiega się o kolejne dofinansowanie przed upływem 3 lat od dnia wypłaty przez ZUS całości ostatniego dofinansowania;
- nie ubiega się o kolejne dofinansowanie przed upływem 3 lat od dnia zwrotu dofinansowania, do którego został zobowiązany.
Z roku na rok konkurencja w konkursie jest coraz większa, więc aby zwiększyć swoje szanse, warto skorzystać z profesjonalnego doradcy.
Jeśli jesteś zainteresowana/y złożeniem wniosku, skontaktuj się z nami – info@delphi.edu.pl.